حدیث

     

 

 

 

 

 

 • ا امام صادق علیه السلام :

  إنَّ لِلّهِ عَزَّ  وَ جَلَّ عِبَاداً فِی الارض مِن خَالِص عِبَادِهِ مَا یُنزلُ مِنَ السَّمَاء تُحفَهً إلَی الارض إلَّا صَرَفَهَا عَنهُم إلَی غَیرِهِم وَ لَا بَلِیَهً إلّا صَرَفَهَا إلَیهِم.


  خدای عز و جل بندگانی در زمین دارد و در بین بندگان خالصش، کسانی هستند که هر نعمتی از آسمان به زمین فرود آید، آن را از ایشان باز دارد و به دیگران دهد، و هر گرفتاری که نازل شود، بر ایشان فرود آورد.

  اصول کافی (ط-الاسلامیه) ، ج2 ، ص 253 (باب شده ابلاء المومن حدیث 5)

    حدیث (2) امام باقر علیه السلام :

  إنَّ اللّهَ تَبارَکَ وَ تَعالی إذا احَبَّ عَبداً غَتَّهُ بِالبَلاءِ غَتّاً وَ ثَجَّهُ بِالبَلاءِ ثَجّاً فإذا دَعاهُ قالَ لَبَّیکَ عَبدی لَئِن عَجّلتُ لَکَ ما سَاَلتَ إنّی علی ذلِکَ لَقادرٌ و لَئِنِ ادَّخرتُ لَکَ فَما ادَّخرتُ  لَکَ فَهُوَ خَیرٌ لَکَ .


  خداوند تبارک و تعالی چون بنده ای را دوست دارد در بلا و مصیبتش غرقه سازد و باران گرفتاری بر سرش فرود آرد و آنگاه که این بنده خدا را بخواند فرماید : لبیک بنده ی من ! بی شک اگر بخواهم خواسته ات را زود اجابت کنم می توانم اما اگر بخواهم آن را برایت اندوخته سازم این برای تو بهتر است

  اصول کافی(ط-الاسلامیه)، ج2 ، ص 253 (باب شده ابلاء المومن حدیث 7

   

    حدیث (3) امام صادق علیه السلام :

  المومِنُ لَا یَمضِی عَلَیهِ اربَعُونَ لَیلَه الَا عَرَضَ لَهُ امرُ یَحزُنُهُ یُذَکَرُ بِهِ.


  چهل شب بر بنده مومن نگذرد مگر اینکه واقعه ای برایش رخ دهد و او را غمگین سازد و به واسطه آن ، متذکر گردد.

  اصول کافی(ط-الاسلامیه) ، ج2 ، ص 254 (باب شده ابلاء المومن حدیث 11) حدیث (4) امام صادق علیه السلام :

  اِنَ فِی الجَنَه مَنزِلَهً لَا یَبلُغُهَا عَبدٌ اِلَا بِالِابتِلَاء فِی جَسَدِهِ.


  در بهشت مقام و منزلتی وجود دارد که هیچ بنده ای به آن نرسد ، مگر به درد و بیماری ای که در بدنش حادث شود.

  اصول کافی(ط-الاسلامیه) ، ج2 ،ص255 (باب شده ابلاء المومن حدیث 14)

   

    حدیث (5) امام صادق علیه السلام :

  إنَّ المُومِنَ مِنَ اللهِ عَزَّ وَ جَلَّ لَبِاَفضَلِ مَکَان ثَلَاثاً إنَّهُ لَیَبتَلِیهِ بِالبَلَاء ثُمَّ یَنزعُ نَفسَهُ عُضواً عُضواً مِن جَسَدِهِ وَ هُوَ یَحمَدُ اللهَ عَلَی ذَلِکَ.


  جایگاه مومن نزد خدای عزوجل برترین جایگاه است و این جمله را سه بار فرمود چرا که گاه بنده ای را خداوند به گرفتاری مبتلا می سازد و می فرماید . آنگاه جانش را عضو عضو از پیکرش بیرون می کشد، در حالی که وی بر این پیشامد خداوند را حمد و ستایش می گوید.

  اصول کافی(ط-الاسلامیه) ، ج2 ، ص254(باب شده ابلاء المومن حدیث 13)

   

    حدیث (6) امام صادق علیه السلام :

  یَا عَبدَ اللهِ لَو یَعلَمُ المُومِنُ مَا لَهُ مِنَ الاَجرِ فِی المَصَائِبِ لَتَمَنَی اَنَهُ قُرَضَ بِالمَقَارِیضُ.

   

  ای عبد الله، اگر مومن می دانست که پاداش مصائب و گرفتاری هایش چه اندازه است ، آرزو میکرد با قیچی تکه تکه شود.

  اصول کافی(ط-الاسلامیه) ، ج2 ،ص255(باب شده ابلاء المومن حدیث15)

   

    حدیث (7) امام باقر علیه السلام :

  إنَّ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَیَتَعَاهَدُ المُومِنُ بِالبَلَاء کَمَا یَتَعَاهَدُ الرَّجُلُ اَهلَهُ بالهَدِیَّهِ مِنَ الَغیبَهِ وَ یَحمِیهِ الدُّنیَا کَما یَحمِی الطَّبیبُ المَریضَ.

   

  خداوند عزیز و با جلال از بنده مومنش با رنج و بلا دلجویی می کند، همچنان که شخص با هدیه ای که از سفر آورده، از خانواده اش دلجویی می کند و خدا مومن را از دنیا پرهیز می دهد، همچنان که طبیب بیمار را (از بعضی خوردنی ها و آشامیدنیها) پرهیز می دهد.

  اصول کافی(ط-الاسلامیه) ، ج 2 ،ص 255(باب شده ابلاء المومن حدیث17)

   

    حدیث (8) امام صادق علیه السلام :

  قَالَ رَسُولُ اللهِ مَثَلُ المَومِن کَمَثَل خَامَهِ الزَّرع تُکفِئُها الرِّیاحُ کَذَا وَ کَذَا و َکَذَلِکَ المُومِنُ تکــفِئُهُ الاوجاعُ وَ الامراضُ وَ مَثَلُ المُنافِق کَمَثَل الإرزَبَّهِ المُستَقیمَهِ الَّتی لا یُصِیبُها شَیءٌ حَتّی یَاتِیَهُ المَوتُ فَیَقصِفَهُ قَصفاً.

   

  رسول خدا فرمودند: حکایت مومن حکایت ساقه گیاه است که بادها آن را به این سو و آن سو کج و راست می کنند. مومن هم به واسطه ی بیماریها و دردها کج و راست می شود. اما حکایت منافق، حکایت عصای آهنین بی انعطافی است که هیچ آسیبی به آن نمی رسد، تا اینکه مرگش به سراغش می آید و کمرش را در هم می شکند.

  اصول کافی(ط-الاسلامیه) ، ج2 ،ص258(باب شده ابلاء المومن حدیث25)

   

    حدیث (9) امام صادق علیه السلام :

  إنَّ فی کِتابِ عَلیٍّ إنَّ اشَدَّ النَّاسِ بَلَاءً النَّبیّونَ ثُّمَ الوَصیُّونَ ثُّمَ الامثَلُ فَالامثَلُ وَ إنَّما یُبتَلَی المُومِنُ عَلَی قَدر اعمالِهِ الحَسَنَهِ فَمَن صَحَّ دِینُهُ وَ حَسُنَ عَمَلُهُ اشتَدَّ بَلَاوُهُ وَ ذَلِکَ انَّ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَم یَجعَل الدُّنیا ثواباً لِمُومِن وَ لَا عُقُوبَه لَکافِر وَ مَن سَخُفَ دینُهُ وَ ضَعُفَ عَمَلُهُ قَلَّ بَلَاوُهُ وَ انَّ البَلَاءَ اسرَعُ إلَی المُومِنُ التَّقیِّ مِنَ المَطَرِ إلَی قَرَار الارض.

   

  درکتاب علی آمده: شدیدترین بلاها در بین آفریدگان، نخست به پیامبران و سپس به اوصیاء می رسد و آنگاه به مثل و شبیه ترین مردم به آنها. مومن به مقدار نیکی هایش آزموده می شود. هر که دینش درست و کارش نیک باشد، بلایش شدیدتر است، چرا که خدای عزوجل دنیا را مایه پاداش مومن قرار نداده و نه وسیله عذاب کافر. اما آن که دینش نادرست و کارش سست باشد، بلایش اندک است. بلا به انسان مومن پرهیزکار زودتر می رسد تا باران به سطح زمین.

  اصول کافی(ط-الاسلامیه) ، ج2 ،ص259(باب شده ابلاء المومن حدیث29)

   

   

    حدیث (10) امام صادق علیه السلام :

  کُلَّما ازدَادَ العَبدُ إیماناً ازدَادَ ضِیقاً فِی مَعِیشَتِهِ.

   

  هر اندازه که ایمان بنده افزون گردد، تنگ دستی اش بیشتر و زندگی اش سخت تر شود.

  اصول کافی(ط-الاسلامیه) ، ج2 ، ص261 (باب فضل فقراء المسلمین حدیث 4)

   

   

    حدیث (11) امام صادق علیه السلام :

  مَرَّ رَسُولُ اللهِ (ص) بِجَدیٍ اَسَکَّ مُلقًی عَلَی مَزبَلَه مَیتاً فَقَالَ لِاَصحَابِهِ کَم یُسَاوِی هَذَا فَقالُوا لَعَلَّهُ لَو کَانَ حَیَّاً لَم یُسَاوِی دِرهَماً فَقَالَ النَّبِیُّ (ص) و الَّذِی نَفسِی بِیَدِهِ لَلدُّنیَا اَهوَنُ عَلَی اللهِ مِن هَذَا الجِدیٍ عَلَی اَهلِهِ

   

  روزی رسول خدا (ص) از کنار بزغاله گوش بریده مرده ای که در زباله دان افتاده بود، گذر می کرد.پس رو به اصحاب کرد و فرمود :این ، به چند ارزد. گفتند: شاید اگر زنده بود، یک درهم. پیامبر (ص) فرموده: به خدایی که جانم در دست اوست، دنیا در پیشگاه خدا، بی ارزش تر از این بزغاله نزد صاحبش.

   

  اصول کافی(ط-الاسلامیه) ،ج2 ، ص129(باب ذم الدنیا و الزهد فیها)

   

    حدیث (12) امام صادق علیه السلام :

  قالَ اللهُ عَرَّ وَ جَلَّ لَو لَا ان یَجِدَ عَبدِیَ المُومِنُ فِی قَلبِهِ لَعَصَّبتُ رَاسَ الکَافِرِ بِعِصَابَهِ حَدِیدٍ لا یُصَدَّعُ راسُهُ اَبَدا.


  خداوند عروجل می فرماید اگر بنده مومن من دل آزرده نمی شد، سر انسان کافر را با دستمالی آهنین می بستم، تا هرگز دچار سردرد نشود.

   

  اصول کافی(ط-الاسلامیه) ، ج2 ،ص257(باب شده ابتلاء المومن، حدیث 24)