معرفی هنر مند هم ولایتی محمد علی نادری

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر محمد علی نادری   فرزند  فرهنگی فرهیخته محمد رضا  نادری   اصالتا  از اهالی بارگاهی  ساکن  برازجان می باشند   که در  سالهای  اخیر     اثار ارزشمند  و فاخر  هنری را  درحوزه  نقاشی دفاع مقدس و مدافعان حرم   نقاشی کرده است  اخرین  تابلو  ایشان    عکس شهید مدافع  حرم  شهید بی سر  شهید حججی است      

 

 

 

معرفی   اقای محمد علی نادری از زبان خودشان 

 

 

    مصاحبه با آقای محمد علی نادری لطفا خودتون رو کامل معرفی کنید و مسیر کودکی تا بزرگسالیتان را در دوران هنر بیان کنید؟

اینجانب محمد علی نادری متولد 11 مردادماه1371 در بوشهر هستم . دوره تحصیلی ابتدایی در دبستان شهید جاوید کازرونی برازجان، دوره راهنمایی در مدرسه نمونه راهنمایی باقرالعلوم و دوره متوسطه را هم در دبیرستان نمونه دکتر حسابی برازجان گذراندم . سال 90در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر پذیرفته شده و سال94 با مدرک کارشناسی علوم تغذیه از این دانشگاه فارغ التحصیل شدم . وهم  اکنون هم مشغول به گذران خدمت سربازی خود میباشم .   اما بخش هنری زندگی من برمیگرده به دوران کودکی که بعلت علاقه خاصی که به رشته نقاشی داشتم در کلاسهای مربوط به آموزش نقاشی که در اداره ارشاد شهر برازجان در رده سنی کودکان برگزارمیشد شرکت کردم،درهمان سن 7سالگی دریکی از مسابقات موفق به کسب رتبه اول شهرستان در رشته نقاشی مداد رنگ شدم که انگیزه زیادی را در آن سن در من ایجاد کرد. بعد از آن هم به علت توجهی که اساتید آن دوره به من داشتند تصمیم به ادامه این هنر در سنین بالاتر گرفتم . در ابتدا زیر نظر خانم گودرزی و بعد از اون هم زیر نظر اساتید مربوطه از جمله آقایان علی رضا رهسپار،محمد رضا کوهکن و...طراحی رو به صورت پایه ای ادامه دادم و موفق به کسب مقامهای مختلف در سطح شهرستان و استان شدم . از حدود سال84 به لطف خدا این مسیر بیشتر شکل داده شد و اونجا بود که مهمترین اتفاق هنری برای من رقم خورد و اون هم شاگردی استاد بزرگی بنام علی بحرینی بود .

خیلی ممنونم از توضیحتون لطفا توضیح بدید چه کارهایی در زمینه هنری در آینده دوست دارید انجام بدید؟ من بعد از آشنایی با استاد بحرینی و شاگردی ایشان یک موضوع رایم مهم بود و آن اینکه طراحی و نقاشی رو به صورت جدی تر و اینبار اصولی زیر نظر استاد بحرینی دنبال کنم و از سال 90 به طور حرفه ای تونستم به این هنر بپردازم تا به هدفم برسم. از سال 90 بود که شرکت در جشنواره های کشوری و برگزاری نمایشگاههای فردی و گروهی رو شروع کردم که در ادامه مقامها وموضوع نمایشگها رو خدمتتون ارایه خواهم داد. طی این دو سه سال درکنار نقاشی، کار ماکت سازی و نقاشی دیواری رو به صورت ابتدایی وکار دکور سازی برای مراسمات مذهبی رو به طور حرفه ای تر انجام دادم که به لطف خدا در این زمینه هم موفق به کسب مقام کشوری شده ام .

  اگر بخواهید با جدیت یک رشته هنری غیر از رشته هنری خود را دنبال کنید سراغ کدام رشته میروید؟  خب بهترین نوع ابزار واسه کار تا اونجایی که من اطلاع دارم رنگ و روغن و اکرلیک هستش همونطور ک خیلی از کارای بزرگ دنیا با این ابزار خلق شده تصمیم دارم که به مرور مثل طراحی، رنگ روغن رو هم به صورت اصولی یاد بگیرم و اون تابلوهایی که تو نظرم هست رو ایجاد کنم از نظر من یه نقاش یا به طور کلی یک هنرمند وقتی میتونه موفق بشه و کار و اثرش به دل بقیه بشینه که اول به دل خودش نشسته باشه،پس یه هنرمند خوب اول باید به ندای درون خودش توجه کنه که از چه چیز و تا چه حد میتونه راضی بشه، بعد از این شناخت از درون خود هست که اثری فاخر خلق میشه و میتونه بر روی یک جامعه تاثیر گذار باشه. هر زمان که فرصت انجام کار باشه و حس و حال مربوط به اون موضوعی که قرار روش کار کنم بهم دست بده به نقاشی مشغول میشم. نقاشی و طراحی یکی از روشهای علمی و تایید شده برای کاهش استرس و تشویش ها هست و من آرامش خاصی رو موقع کار تجربه میکنم که شاید در هیچ کار دیگه ای نباشه.  

سختی هایی که در مسیر هنر از آن عبور کرده ویا در حال عبور هستید چیست ؟ در سطح استان ما هنرمندانی وجود دارند که با کمترین امکانات و کوچکترین توجه از سوی دیگران در سطح جهانی خلق اثر میکنن،و مایه مباهات و افتخار استان میشوند ولی متاسفانه هیچوقت توجه وحمایت شایسته ای از این هنرمندان نشده و حتی خیلی از آنها به علت مشکلات عدیده مالی و...هنر را کنار گذاشته و متاسفانه جامعه ای را از آثار خود به اجبار محروم کرده اند. بالطبع از مسولین محترم خواستار توجه بیشتر به هنرمندانی هستیم که هنر برایشان حکم زندگی ومایه حیات را دارد تا یک حرفه و شغل . بیشترین و موثرترین نقش را خانواده برای موفقیت من ایفا کرده اند که از همان دوران کودکی حمایتهایشان را از من دریغ نکردند و بعد از آن اساتید بزرگواراستان که درس هنر و ادب را به شایستگی به هنرجویان خود می آموزند .

شیرین ترین خاطرتون از دنیای هنر رو بگید؟ شیرین ترین خاطره هنری مربوط به شهریور امسال که جشنواره کشوری بسیج در تبریز سوم شدم ،ازاون بابت که با اتفاق خاصی طرح شهید نومی رو به طور اتفاقی انتخاب کردم و بعدش فهمیدم شهید خودش تبریزیه و پباعث شد با خانوادش این شهید هم دیدار کنم و شیرین ترین خاطره برام شد.(شهید وحید نومی گلزار از شهدای مدافع حرم تبریزاست.) حالا تلخ ترین خاطره تون رو بگید؟ والا من اول راهمه و خیلی چیز خاصی ندارم که بخواد برام تلخ باشه ولی پارسال دانشگاه علوم پزشکی شیراز من و همه دوستام فکر میکردیم کف اثر من تو کشور اول میشه ولی سوم شدم و اونجا خیلی ناراحت شدم ولی خب البته زیاد هم تلخ نبود یکمی ناراخت شدم فقط.

چه طرح و اثری هست که دلت میخواد انجامش بدی ولی نمیتونی یا بهر دلیلی ؟  

همیشه دوس داشتم یه تابلو خلق کنم که مثل تابلوی عصرعاشورای استاد فرشچیان جهانی بشه و تبدیل به نماد یه مذهب باشه و امیدورام در آینده این اتفاق حتما بیفته.

ان شالله ،تا حالا شده یه اثری رو طراحی کنی اون چیزی که میخوای نشه پارش کنی و دوباره شروع کنی ؟؟

نه ، ممکنه که وسط یه کاری رهاش کرده باشم به هر دلیلی ولی پاره نه،اتقاقا من حتی کارای اولیمو که مثلا مربوط ب سالای 86 بوده رو دارم تو پوشه و با اینکه کلی چپکی هستن ولی همیشه باعث انگیزم شده است.

صحبت آخرتون؟ جا از استاد علی بحرینی که با اخلاص تمام به پرورش هنرجو می پردازند تشکر کنم،واقعا به هیچ زبونی نمیشه محبتهای استاد رو جبران کرد مخصوصا با تشکیل گروه هنری هنرمندان استان بوشهر کار بزرگی رو انجام دادند و لطف دوستانی مثل آقایان امین تفکری، آلشلو ،اسماعیل حیدری ، حسن گتویی، بهزادی ،اعتصامی ، جهاندیده، رقیب زاده و اساتید شهربوشهر و سایر دوستان که اگه اسمشون رو  فراموش کردم عذرخواهی میکنم. امیدوارم همگی موفق وسربلند باشید و شاهد سربلندی همه دوستان در مراحل مختلف زندگیشون باشیم .  

مقام ها بصورت تیتروار : _دربخش نقاشی مقام اول شهرستان از سال82 تا87 _

رشته طراحی مقام سوم استان82 _

رشته مداررنگ مقام دوم استان83 _

رشته طراحی مقام اول استان84 _

رشته طراحی مقام دوم استان باموضوع آزاد سال91 _

رشته رنگ روغن مقام دوم استانی بمناسبت دهه فجر سال91 _

گواهی شرکت در جشنواره بین المللی هنر جوانان سال 91 گرگان _

رشته سیاه قلم با زغال مقام سوم کشوری بین دانشگاهای علوم پزشکی کشور با موضوع نماز 92 مشهد _

رشته سیاه قلم با زغال مقام اول کشوری بین دانشگاهای علوم پزشکی کشور سال93 تهران _

مقام سوم کشوری در مسابقات بین دانشگاهی علوم پزشکی سال94 در شیراز _

مقام اول کشوری در رشته طراحی و مقام چهارم کشوری در زمینه دکور سازی درمسابقه مدرسه عشق در سال 94 در تهران _

مقام سوم کشوری در رشته نقاشی در جشنواره سراسری بسیج سال95 در تبریز _

کسب مقام شایسته تقدیر و اثر برگزیده نقاشی در چهارمین جشنواره جهانی هنر مقاومت سال95 تهران

 

تصویر لوح تقدیرهای مقام کشوری و تندیس ها                          

 

 

 

 

   چند اثر هنری از  اقای نادری